Vanemlusprogramm "Imelised aastad"

24.08.23

Tervise Arengu Instituudi (TAI), Saarde Vallavalitsuse ja Kilingi-Nõmme Lasteaia Krõll koostöös pakutakse 2-8 aastaste laste vanematele võimalust osaleda vanemlusprogrammis „Imelised aastad".

Programmi „Imelised aastad" loojaks on Ameerika kliiniline psühholoog professor Carolyn Webster-Strattoni ning see on kasutusel Ameerika Ühendriikides ning ligi 30 Euroopa riigis. Programmi positiivne mõju vanematele ja lastele on teaduslikult tõestatud.

Tegu on neljakuulise programmiga vanematele, kes vajavad tuge ja soovivad õppida, kuidas laste kasvatamisega paremini toime tulla. Programmi eesmärgiks on vanemlike oskuste suurendamine, vanema ja lapse suhte parandamine, laste enesekontrolli ja sotsiaalsete oskuste arendamine ning laste käitumisega seotud probleemide vähendamine või ennetamine.

Saarde vallas algab koolitus oktoobrikuus ning toimub Kilingi-Nõmme Lasteaias Krõll. Programmi kestus on 16 nädalat – kord nädalas tööpäeva õhtuti 2-2,5 tundi.

Soovitatavalt võiks koolitusel osaleda ühest perest kaks lapsega tegelevat täiskasvanut (ema ja isa või ema ja vanaema vms). Koolitustel vaadatakse videoklippe erinevatest suhtlemisolukordadest ning toimuvad arutelud ja grupitööd, kus kahe koolitaja käe all harjutatakse uusi oskusi. Õpitakse, kuidas kehtestada tõhusalt piire ja reegleid, kuidas last julgustada ja tunnustada, kuidas õpetada last tugevate tunnetega toime tulema, kuidas arendada last mängu abil, kuidas lahendada konflikte ning kuidas tulla toime stressiga.

Selleks, et koolitusel saaks osaleda kogu pere, korraldatakse lastehoid, kõikidele osalejatele pakutakse kerget õhtusööki.

Koolitusprogrammi viivad läbi vastava väljaõppe saanud grupijuhid Merike Adele Mee ja Merike Angerjärv. Koolitus on lapsevanematele tasuta.

Hea lapsevanem! Kui Sa tunned, et ülalpool kirjeldatu pakkus Sulle huvi ning Sa oled valmis panustama enda ja oma lapse kooskasvamisse, siis võta koolitusele registreerumiseks või lisainfo saamiseks ühendust Saarde valla lastekaitsespetsialisti Eve Lindojaga (telefon 5480 0210; eve.lindoja@saarde.ee) või Surju Kooli direktori Heidi Kodasmaga  (tel 502 3790).

Täpsemalt saab lugeda programmi „Imelised aastad" kohta Tarkvanem kodulehelt.

Toimetaja: KÜLLI KARU