"

 

 

MAAL ELAMISE PÄEV SAARDE VALLAS

Laupäeval, 24. septembril 2022 ajavahemikus 11–16 toimub üle-eestiline suursündmus Maal elamise päev ning sellel päeval on võimalik külastada erinevaid kohti ka Saarde vallas.

Maal elamise päeva fookuses on elukeskkond maapiirkondades siin toimivate teenuste, kogukonna tegevuste, vaba aja võimaluste, töökohtadega ning elukohtadega.

 

Sind ootavad:

Vallavalitsuse infolaud Kilingi-Nõmme klubis 11.00-16.00

Infot jagatakse valla teenuste kohta. Toimub pusle kokkupanemise võistlus kell 11.30-15.00 (kiirematele auhinnad).

https://saarde.ee/

 

Tulised elamused ja tšillide töötuba Metste Aiandustalus 11.00-17.00

Särtsakad maitseelamust tšillide maailmas. Proovime kirevat valikut nii värskest saagist kui ka neist valmistatud tooteid. Tšillisid on igale maitsele ja treenitusastmele!

Töötoad toimuvad jooksvalt ning on osalejatele tasuta!

Tegeleme köögiviljakasvatusega ning meie müügiartikliteks on tšilli ja väikeses koguses mugulsibul. Lisaks valmistame tellimisel pagaritooteid ja valiku hoidiseid ning maitsesegusid.

Metste talust leiad Eesti suurima tšillikollektsiooni. Meie arvame, et igale inimesele on olemas just talle sobiv tšilli, sest natuke särtsu on alati kasulik. Soovime, et ka Sina leiaksid enda jaoks midagi, mis julgustaks tšilliga katsetama ja seda toitudele ning jookidele lisama.

Metste talu on Eesti Aiandusliidu liige ning talu tooted kannavad kodumaisus- ja kvaliteedimärki Eestis Kasvatatud. Alates juulikuust 2015. a on talu ettevõtteks OÜ Metste Aiandustalu. Uusim info leitav Facebookist.

www.metstetalu.ee/

 

Seenefestival 2022 Kilingi Nõmme klubis 11:00-18:00

11:00-18:00 – Seenefotode näitus

12:00-15:30 – Pärnumaa Kutsehariduskeskuse kööginurk seentest koos praktiliste tegevuste ning degusteerimisega

12:00-18:00 Seenelaat

12:00-18:00 – Seentega värvimise töötuba

13:00 – 14:00 Mükoloog Jane Oja loeng majaseentest koos eksemplaride ning praktiliste tegevustega

Loengus tuleb juttu majaseente maailma teada tuntud seentest (nagu majavammist, mustast hallitusest) ja vähem teada tegelastest (pruun kõrbikust, klaasjas lodupoorikust). Näidete abil antakse juhiseid, kuidas majaseentest vabaneda ja tulevikus kokkupuuteid ennetada.

14:00-18:00 Eesti Seenefarmi austerserviku pakkide valmistamise töötuba

Osaleja saab meenena kaasa ise tehtud toimiva seenekoti, mis toodab hiljem seeni!

14:30 – 18:00 Seenetrüki töötuba

Festivalil on võimalus saada aimu sellest kuidas kasutada seeni kunsti tegemiseks käsitööks.

14:00-16:00 Pernova hariduskeskuse seente teemaline töötuba lastele

15.00 – 18:00 Trühvelseente töötuba

Tehakse juttu ka teistest metsikult kasvavatest seentest, nende korjamisest ja kasutamisest. Tutvustatakse erinevaid seentega seotud fakte ja müüte meilt ja mujalt.

16:00-18:00 Seeneretk – kohapeal registreerumisega

Kava on täiendamisel!

NB! Töötoa kellaaeg ei näita töötoa ühe tegevuse pikkust, külastaja saab liituda töötoaga esitatud ajavahemiku vältel. Üldjuhul on praktilised tegevused töötubades 10-15 minuti pikkused.

 

https://www.knklubi.ee

 

Ekskursioon metsamasinaid tootvas ettevõttes (kestvusega ~1 tund) algusega kell 11.00

Saarde vallas, suurematest asulatest üsna eemal asuvas Väljakülas tegutseb OÜ Metsis, kus pannakse maailma tipptootjate komponentidest kokku metsa väljaveo- ja langetusmasinaid, milledel samuti nimeks Metsis. Oma praeguse kuju said Metsise väljaveotraktorid 2005. aastal, langetajaid hakati valmistama 2008. aastal. Nüüdne Metsis on koostatud erinevatelt tootjatelt hangitud sõlmedest. Masina kontseptsioon on põhimõtteliselt sama mis John Deere'i ja Ponsse analoogidel. Omatoodang on traktori väline disain: mootorikatted, kabiinid ja raamid. Kui üleilmselt tuntud tootjate traktoritega võrrelda, siis tehnilise poole pealt Metsis neile alla ei jää.

www.metsis.com

 

Ringkäik RMK Marana taimlas (kestvusega ~1 tund) algusega kell 12.00 ja algusega kell 13.30

Marana taimla on konkurentsitult Eesti suurim metsataimede ettekasvataja. Eesti metsataimede (mänd, kuusk, kask) vajadus on umbes 30 miljonit taime aastas. Maranast läheb igal aastal välja kümme miljonit valmis potitaime. Lisaks kolm miljonit nii-öelda pooltoodangut ehk pott-pluss-põld-taime: taim kasvab Marana kasvuhoones neli kuud väikese poti sees ja seejärel istutatakse mõne teise RMK taimla põllule veel aastaks kosuma. Marana taimla tootmismaht taimede arvu järgi on umbes pool RMK taimede kasvatamise mahust. Nii et kõigisse Eesti metsadesse istutatavatest taimedest kasvab siin umbes kolmandik ja RMK-d silmas pidades pool taimedest. 

 

Uunikumide näitus ja ilusa ilma puhul ka näidistreeningud kell 12.00-16.00

Tihemetsa Motoklubi tegevus on suunatud nii tippspordile kui ka rahvasportlastele. Tihemetsa MK on juba aastaid korraldatud motokrossivõistlusi ja treeningkogunemisi Lauri krossirajal. Lauri krossirada on 1800m pikk, minimaalne laius 7m. Raja kasutusvõimalus treeninguteks ja võistluste läbiviimiseks.

www.tihemetsamoto.ee

 

Kolme koolimaja jooksKilingi-Nõmmes  kell 12.30-14.30

Kolme koolimaja jooks sai alguse 2011 aastal, millega koolipere tähistas koolimaja 50. sünnipäeva. Pidupäev on saanud traditsiooniks. Tutvu jooksu kõigi aegade Top 10  ja tule sünnipäevale Kolme koolimaja jooks on Saarde rahvaspordisarja  "Liigume edasi 2022" 10. osavõistlus. 12. Kolme koolimaja jooks - Sport Saarde vallas (sksaarde.ee)

www.sksaarde.ee

 

Gurmeeõhtusöök Allikukivi Veinimõisas kell 17.00

Tule nautima 5 käigulist gurmeeõhtusööki!

Romantilise Rannatee toidufestivali raames kutsusime endale külla Dominici peakoka Allar Oeselja ning äsja Michelini poolt tunnustatud restorani Fotografiska sommeljee Krisjan Kiho, kes üheskoos asuvad sobitama rannatee kohalikku toitu ja meie veinimõisa marjaveine. Õhtusöögi asukohaks on Allikukivi Veinimõisa veinikelder. Räägitaakse marjaveini eripärast ja ilusa ilma korral piilume ka meie marjaaeda. Peagi avaldame mida õhtusöögil pakume.

Mõisa veinipood on kõigile külastajatele avatud!

https://www.allikukivi.ee

 

Programm täieneb!

Lisainfo: www.maalelamisepaev.ee