Riiklik ja kohaliku tasandi riskianalüüs – miks see on oluline?
Eestis tuleb valmis olla väga erinevateks kriisideks, näiteks tormideks, suurteks elektrikatkestusteks, pandeemiateks või ka riigikaitsega seotud ohtudeks. Mõnikord võib juhtuda mitu kriisi korraga, kriisid võivad levida ühest valdkonnast teise või olla üldse raskesti hoomatavad. Just seetõttu vajame teadlikku ettevalmistust, hinnanguid ning koostööd kõigil tasanditel.
Riigikantselei koostab iga nelja aasta tagant ülevaate riigi suurematest võimalikest ohtudest. Seda nimetatakse üleriigiliseks riskianalüüsiks ja selle põhjal tehakse otsuseid, kuidas kriisideks valmistuda.
Üleriigiline riskianalüüs on esimene samm riskide hindamise protsessis ja kriisideks vajalike plaanide loomisel. Selle põhjal kavandatakse ennetusmeetmed, koostatakse arengukavasid ning tugevdatakse kogu ühiskonna valmisolekut.
Samuti näeb seadus ette, et ka igal omavalitsusel, peab olema oma kohalik riskianalüüs. Saarde vald on koostanud ja Riigikantseleile esitanud (02.07.2025) oma riskianalüüsi, arvestades riiklikke suuniseid ja kohalikke olusid. Koostatud riskianalüüs aitab mõista piirkondlikke ohtusid, märgata kitsaskohti ning planeerida tegevusi, et tugevdada nii valla kui ka elanike valmisolekut.
Hetkel on Saarde riskianalüüsis käsitletud üheksa teenuse toimepidevust ning hinnatud kahe stsenaariumi- lühi- ja pikaajalise elektrikatkestuse mõjusid. Tegemist on esmase, miinimumnõudele vastava analüüsiga, mida täiendatakse pidevalt, lisades täiendavad teenused, stsenaariumid ja riskid. Eesmärk on luua järjest põhjalikum arusaam võimalikest ohtudest ning tagada, et kriisideks valmistumine oleks süsteemne ja ajakohane.