« Tagasi

Kevadtorm kaasab sel aastal kohalikke elanikke ja harjutab elanikkonna teavitamist

Kaitseväe aasta suurim õppus Kevadtorm viiakse sel aastal läbi Lääne- ja Edela-Eestis 6-17. maini. Peamine lahinguteala jääb Kilingi-Nõmme ja Abja-Paluoja piirkonda, kuid tegevus toimub ka Pärnu ümbruses, saartel, Läänemaaal ning Viljandimaal Mulgi vallas.

Kevadtormi korraldatakse igal aastal erinevas Eesti piirkonnas, sest kaitsevägi peab harjutama Eesti kaitsmist igal pool, samuti võimaldab see elanikel olla osaline kaitseväe tegemistes. Väga oluline on, et oma kodukandi kaitsmist harjutavad sel aastal Lääne Maakaitseringkonna  - Pärnumaa, Läänemaa, Saaremaaja Hiiumaa kaitseliitlased ja reservväelased – inimesed, kelle kodu on Lääne-Eestis ja kelle sõjaaja ülesanne ongi oma piirkonda kaitsta.

Õppuse piirkonna elanikele tähendab Kevadtorm tavapärasest suuremat liikumist kõigil alasse jäävatel teedel, sest lisaks 2. jalaväebrigaadile ja Lääne Maakaitseringkonnale, kes on sel korral õppivas ja hinnatavas rollis, kasutavad teid ka vastaspoole mängijad, toetavad üksused, vahekohtunikud, hindajad – kõik, kes on moel või teisel õppusega seotud.

Samuti tuleb arvestada tavapärasest suurema mürafooniga – seda tekitavad nii õppusel osalevad õhusõidukid kui ka imitatsioonivahendid ja maismaasõidukid. Kaitsevägi palub võimaluste piires hoida mürapelglikud loomad siseruumis ning selgitada lastele müra põhjust. Kõige mürarikkam aeg jääb 13.-17. mai vahele.

Kõige suurem piirang, mis puudutab nii kohalikke elanikke kui kõik Valga-Uulu maantee (nr 6) kasutajaid, on maantee osaline sulgemine 13.-17. maini Abja-Paluoja – Kilingi-Nõmme lõigul ja Abja-Paluoja – Sarja – Tõlla lõigul. Läbipääs on tagatud operatiivsõidukitele, ühistranspordile ja kohalikele elanikele, ülejäänud peavad valima ümbersõidumarsruudi. Tee on suletud hommikul kella 6-st õhtul 22-ni. Öisel ajal saab teed siiski kasutada. Täpsema liiklusmuudatuste infoga saab tutvuda Tark Tee rakenduses tarktee.mnt.ee. Tee sulgemisest annab kaitsevägi teada nii meediakanalites kui ka SMS-ga, mille saavad kõik inimesed, kes tee sulgemise alasse sel perioodil sisenevad. Tee suletakse eeskätt ohutuse tagamiseks, kuna sel perioodil on mõlemal pool teed, samuti tee peal väga palju kaitseväe tehnikat ning toimuvad lahingulised tegevused. Tee sulgemine aitab ära hoida liiklusõnnetusi ja kindlustada, et ei tsiviilisikud, aga ka kaitseväelased ega sõidukid saaks viga.

Saartel harjutavad kohalikud kaitseliitlased ja reservväelased vastase dessandi tagasilöömist. Kõige aktiivsem tegevus on samuti 11.-17. maini. Vastase rolli etendavad sel korral Ühendkuningriigi õhudessantväelased. Tegevus toimub saartel erinevates paikades – täpseid asukohti teavad vaid korraldajad, sest vastase avastamine on samuti oluline väljaõppe osa. Kindel on see, et kõigi maa-alade kasutamine on omanikega kooskõlastatud. 

Lisaks tee sugemisele harjutab kaitsevägi sel korral koos Päästeametiga reaalselt läbi inimeste evakueerimist ohutsoonist. Evakuatsiooniharjutus viiakse läbi Kilingi-Nõmmel 14. mail ning selles osalevad rollimängijad, keda ka päriselt evakueeritakse. Päästeteenistused on samalaadse harjutuse läbi viinud möödunud sügisel õppusel Crevex, nüüd saab evakueerimist harjutada ka kaitsevägi.

Lisaks eelmainituile harjutab Päästeamet 15. mail tegevust Pärnus asuvat Makroflexi tehast tabanud rünnaku korral. Makroflexi  tehase õppuse raames kasutatakse ka tehase enda sireene kemikaalide ohust teavitamisest. 

Pärnus harjutavad kaitsevägi ja Päästeamet koostöös ohusireenide kasutamist 16. mail – see võimaldab harjutada kaitseväe ja Päästeameti koostööd olukorras, kus kaitsevägi peab kiiresti suutma teavitada elanikke õhust või mujalt saabuvast ohust.

Kaitsevägi on väga tänulik kõigile Pärnumaa, Läänemaa, Viljandimaa, Saaremaa ja Hiiumaa inimestele, kes on lubanud meil oma maadel harjutada. Juhul, kui õppuste käigus kellegi eramaa või tee saab kannatada, palume sellest teada anda tsiviil-sõjalise koostöö kontaktidele: Kevadtormi tel +372 5745 0884 ja e-post kevadtorm@mil.ee.