Räägi kaasa!

Anna meile teada oma suurepärasest mõttest, ideest, ettepanekust jne.

1. Saatja andmed:

See väli on kohustuslik.
See väli on kohustuslik.
Palun kontrollige isikukoodi!
See väli on kohustuslik.

E-mail on kohustuslik
See väli on kohustuslik.

2. Soovin tagasisidet:

« Tagasi

Saarde valla üldplaneeringu eelnõu avaliku väljapaneku tulemused

 

Saarde Vallavalitsus korraldas üldplaneeringu ja KSH aruande eelnõu avaliku väljapaneku 13.12.2021-14.01.2022, mille kestel oli igal isikul õigus avaldada eelnõude kohta arvamust. Avaliku väljapaneku tulemuste avalikud arutelud toimusid 22.02.2022 Surju Rahvamajas ja Kilingi-Nõmme Klubis.

Avaliku väljapaneku jooksul esitati 23 arvamuskirja. Avaliku väljapaneku ja arutelude jooksul tehti mitmeid ettepanekuid planeeringu ja KSH täiendamiseks, peamiselt järgmistel teemadel:

  1. käsitleda ka looduslikke pühapaiku, avastamata arheoloogiapärandit ja arheoloogiatundlikke alasid;
  2. täpsustada Kilingi-Nõmme linna miljööväärtuslikke alasid;
  3. kanda planeeringusse Rail Baltic raudtee trassi koridori asukoht vastavalt maakonnaplaneeringu menetluse uuendamise protsessi tulemustele (kui eelistatud trassi asukoht on selgunud) ja täpsustada seotud teemasid (roheline võrgustik, ökoduktid ja nende piiranguvööndid, kohalikud peatused jne);
  4. täpsustada rohelise võrgustiku piire ja ulatust (sh ulatust vähendada);
  5. anda suuremad võimalused tuule- ja päikeseenergia arendamiseks, sh leevendada tingimusi – lubada omaniku nõusolekul tuuleparke elamutele ja ühiskondlikele hoonetele lähemale kui 1 km; lubada päikeseparkide rajamist ka väärtuslikule põllumajandusmaale; täpsustada tuule- ja päikesepargi koos rajamise võimalusi ja tingimusi.

Saarde Vallavalitsus kaalub kõiki esitatud ettepanekuid ning asjakohasel juhul viib planeeringulahendusse vastavad täiendused. Üldplaneering koos KSH aruande eelnõuga esitatakse kooskõlastamiseks ja arvamuse andmiseks pärast täiendamist, sh ka tuuleparkide kui olulise ruumilise mõjuga ehitiste (ORME) asukohtade määramist.

Tuuleparkide (ORME) asukohtade määramine

Koostatavas üldplaneeringu eelnõus viidi tuuleparkide rajamiseks põhimõtteliselt sobivate alade (ORME asukohtade) välja selgitamiseks läbi ruumianalüüs. Keskkonnaamet edastas 2021. a suvel soovitused tuuleparkide planeerimiseks ja puhvrid, mille puhul tuleb eeldada tuulepargi rajamisel liigi pesitsusalale või elupaigale või kaitstavale alale negatiivse mõju avaldumist. Keskkonnaameti puhvrid osaliselt kattuvad ruumianalüüsi tulemusena välja selgitatud põhimõtteliselt sobivate aladega. Üldplaneeringus on eristatud põhimõtteliselt sobivatest aladest Keskkonnaameti puhvritega kattuvad alad, juuresoleval skeemil tähistatud roosaga. Nendel roosaga tähistatud aladel eeldab tuuleenergeetika arendamine kohapõhiseid linnustiku uuringuid.

Tuuleparkide asukohtade täpsustamiseks roosadel aladel tellib Saarde vald MTÜ-lt Eesti Ornitoloogiaühing linnustiku uuringud. Kui uuringute tulemusel selgub, et linnustikule ei kaasne olulist negatiivset mõju, on võimalik alad määrata üldplaneeringuga põhimõtteliselt tuuleenergeetika arendamiseks sobivateks aladeks.

Arvestades avalikul väljapanekul ja arutelul esitatud ettepanekuid, on kavas enne Eesti Ornitoloogiaühingu poole pöördumist roosad alad täpsustada. Täpsustamine toimub järgmiselt: 1. roosade alade piire täpsustatakse Rail Baltic trassi koridori asukohast lähtuvalt (tuulik ei tohi jääda raudteele lähemale kui 1,5x tuuliku tipukõrgus); 2. täpsustatakse tühjaks  jäänud ja kasutusest väljas elu- ja/või ühiskondlike hoonete infokihti –  see tähendab, et neile hoonetele ei määrata 1 km puhvrit, mille tulemusel võivad alad laieneda; 3. täpsustatakse ala(de) piire, kui elu ja/või ühiskondliku hoone omanik annab vallale teada, et talle kuuluvale hoonele võib tuulepark asuda lähemal kui 1 km (ruumianalüüsis on kasutatud 1 km puhvrit), mille tulenevalt võib ala laieneda.

Eeltoodust tulenevalt ootame arvamusi ja ettepanekuid hoonete omanikelt – kui soov on tühjaks jäänud ja kasutusest väljas hoone(te)le 1 km puhvrit mitte rakendada või planeerida tuulepark talle kuuluvale hoonele lähemale. Arvamusi ja ettepanekuid ootame 1. aprilliks 2022.

Kaart